Hırvatistan Seyahat Sağlık Sigortası

Hırvatistan seyahat sağlık sigortası Hırvatistan yolculuğu gerçekleştirmek isteyen Türkiye vatandaşlarının zorunlu olarak alması gereken poliçedir. Hırvatistan Konsolosluğu seyahat sağlık sigortası poliçesini vize gereklilikleri arasında şart koşmaktadır.

Konsolosluk himayesinde teslim edilen poliçe,  gereken şekilde düzenlenmemiş, eksik ya da yanlış beyan içeriyorsa vize başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Bu nedenle yapılacak poliçe gereklikleri kontrol edilmeli, güncel değişiklikleri karşılayan poliçe başvuruda sunulmalıdır.

Schengen’e üye ülkeler Schengen seyahat sağlık sigortası kapsamı oluşturmuş, bu şartlara uymayan kişiler için vize başvurusunu da geçersiz kılmıştır.  Sigorta poliçe teminatı en az 30.000 Euro olmalı, seyahat süresinin tamamını kapsamalı, yaş sınırı olmamalı ve form online sistemde doldurulmalıdır. Aynı zamanda yetkili acente tarafından imzalanmamış ve kaşelenmemiş evraklar da geçersiz hükmündedir.

Gerek diğer Schengen ülkeleri gerek Hırvatistan son dönemde yaşanan pandemi sürecinde harici uygulamalar da talep edilebileceğini göstermiştir. Bu sebeple seyahat edecek kişinin güncel değişikliklere, düzenlemeler ve uygulamalara hakim olması gerekmektedir. Vize başvuru sürecinde yardımcı olacak danışmanlar aracılığıyla güncel prosedür hakkında bilgi edinilmelidir.

Hırvatistan seyahat sağlık sigortası genel bazda Schengen şartlarına bağlıdır, lakin seyahatinizin daha sağlıklı şartlarda gerçekleşebilmesi adına ülkenin Covid-19 durumu, sigorta poliçelerindeki son talepler konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Hırvatistan Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

Türkiye vatandaşları için zorunlu seyahat sağlık sigortası kapsamında istenen poliçelerle Hırvatistan vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası poliçeleri aynı özellikleri taşımaktadır.

Türkiye Covid-19 teminatlı sigorta ile farklı bir uygulama getirmiştir. Bu uygulama ile Türkiye’ye seyahat eden yabancı ülke vatandaşları salgına karşı da tedavi, karantina vb. teminat kalemlerini de poliçelerine tanımlatabilmektedir. Türkiye’ye gelecek Hırvatistan vatandaşlarının bağlı bulundukları acentelerden bilgi almaları mümkündür.

Türkiye’ye gelecek Hırvatistan vatandaşları zorunluluk olmasa dahi  sigorta yaptırmalı ve Türkiye yönetiminin ön gördüğü şartlarda seyahatlerine yön vermelidir. Aksi takdirde ülkede yaşayabileceğiniz acil bir durum hem maddi hem de manevi anlamda sizi zorlayabilir. Uluslararası seyahat kuralları bu sebeple belirlenmiştir. Seyahat eden kişi de ziyaret edilen ülkede zor durumda bırakılmadan acil durum kolaylıkla çözüme kavuşturulabilmektedir.

Konsolosluklar ve diğer idari birimler sigorta poliçelerinin online sistem üzerinden girişi konusunda katı kurallara sahiptir. Bu nedenle poliçeniz el yazısıyla doldurulmamalıdır.

Ayrıca, minimum teminat tutarı altında işlem yapılmamalı ve tüm seyahat süresi poliçede tanımlanmış olmalıdır. Eğer, ek teminatlardan pasaport ya da bagaj koruması gibi ek özelliklerden faydalanmak isterseniz aynı poliçede tanımlama yapmanız gerekecektir.

Hırvatistan vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası mutlaka yaptırılmalı ve Covid-19 teminatlı sigorta konusunda acente ya da ülke danışmanlarından bilgilendirme alınmalıdır.

Hırvatistan Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Hırvatistan seyahat sağlık sigortası yukarıda bahsettiğimiz Schengen kriterlerine uygun olarak yerine getirilmeli, Konsolosluk tarafından anlık değişiklikler varsa poliçeye yansıtılmalıdır.

Online seyahat sağlık sigortası poliçesi ülke adına hazırlanır. Seyahat edecek her fert adına bir poliçe düzenlenmelidir. Kişisel olarak temin edilecek teminattan tek kişi ve adına poliçe düzenlenen kişi faydalanacaktır.

Vize başvuru belgelerinde tanımlanmış olan seyahat tarihleri aynı şekilde poliçe üzerinde yer almalı, poliçe tüm seyahat süresini kapsamalıdır. Acente tarafından imzalanarak, kaşelenen evrak kontrol için tarafınıza teslim edilecektir.

Eğer Hırvatistan’a ya da Schengen ülkelerine sık seyahat ediyorsanız daha geniş zamanlı seyahat sağlık sigortası tanımlatabilirsiniz. En az 1 gün n fala 1 sene olarak düzenlenebilen seyahat sigortaları aynı zamanda seyahatin uzaması halinde süresi uzatılabilmektedir. Ancak mevcut poliçenizin tarihi dolmadan bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Schengen seyahat sağlık sigortası Hırvatistan vize başvurunuzda dosyanızda bulunmalı ve gereken tüm şartları taşımalıdır.

Hırvatistan Seyahat Sigortası yaptırmadan önce vize uzmanınızla görüşerek ülkenin son durumu, güncel Covid-19 gelişmelerini ve diplomatik düzenlemeleri öğrenebilir, diplomatik düzenlemeler hakkında bilgi alabilir ve teklifleri değerlendirebilirsiniz.

Hırvatistan Seyahat Sağlık Sigortası Süresi

Hırvatistan seyahat sağlık sigortası süresi hem Türkiye hem de Hırvatistan için aynı koşulları taşıyacaktır. Seyahatinizin tam zaman aralığı poliçenizde tanımlı olması gerekir.

Seyahat acenteleri ve Konsolosluk yetkilileri bu hususta 1 gün önce 1 gün sonra aralığını tavsiye ederler. Seyahatinizden 1 gün önce başlayan poliçe seyahatinizin bitiminden 1 gün sonra sona erecektir.

Sık seyahat edenler için geniş zamanlı tek bir poliçe tanımlanabilir. Yurt dışı seyahat sağlık sigortasını ülke ziyaretinizin uzaması halinde uzatabilirsiniz.

Schengen seyahat sağlık sigortası kişiye tıbbi ve manevi anlamda rahatlık sağlamak için oluşturuluştur. Seyahatinizde acil bir durum söz konusu olduğunda bürokratik engellere takılmadan, panik yaşamadan tamamen iyi durumda olmanıza odaklı bir sistemi kapsar. Zorunlu olmasa dahi yaptırılmalıdır.

Her ülkenin kendine göre belli bir teminatı ve ek kuralları söz konusu olabilir. Schengen ülkeleri için mevcut durum özetlediğimiz gibi iken Kanada, Amerika, Çin ya da Hindistan’da farklı prensipler uygulanmaktadır.

Bu sebeple gideceğiniz ülke özelliklerine göre seyahat sağlık sigortası poliçesi oluşturulmalıdır. Bu konuda vize danışmanınız size yardımcı olacak ülke gereklerine göre olması gereken online seyahat sağlık sigortasını adınıza tanımlatacaktır.

Hırvatistan Seyahat Sigortası

Hırvatistan Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

Hırvatistan seyahat sağlık sigortası yasal onaylı ve yetki sahibi acenteler tarafından yapılmalıdır. Eğer Hırvatistan gibi zorunluluk bazında yapılacak bir poliçe söz konusu ise vize uzmanınızla seyahat sağlık sigortanızı yaptırmanız daha isabetli olacaktır.

Hırvatistan Konsolosluğu Schengen Seyahat Sağlık Sigortası şartlarına bağlı poliçeleri vize başvurusunda zorunlu kılmıştır. Bu sebeple vize başvurusunda en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sürenizin tamamını kapsayan poliçeniz diğer evraklarınızla dosyanızda bulunmalıdır.

Acenteler son dönemde yaşanan salgın nedeniyle bazı teminatları genişletmiş ve farklı ek paketleri gündeme getirmiştir. Yine ülkeler salgının getirileri nedeniyle yeni kuralları uygulamaya koymuşlar, koymaktadırlar. Bu nedenle günlük ya da anlık diplomatik kararların dosyanıza yansıması gerekmektedir. Vize uzmanınızdan alacağınız uzman yardımı sizi hatalı evrak konusunda risk almanızı önleyecektir.

Firmanız size Hırvatistan seyahatinize uygun paketleri, anlık zorunlulukları ve şartları güncelleyebilir ve vize dosyanıza aktarabilir. Böylelikle hem vize başvurunuzda hem de seyahatinizde güvence elde etmiş olursunuz.

Hırvatistan Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Hırvatistan seyahat sigortası Hırvatistan’a seyahat edecek olan Türk ve Türkiye’ye seyahat edecek Hırvat vatandaşları güvence altına almak için oluşturulmuştur.

Online seyahat sağlık sigortası poliçeleri seyahat edecek kişiyi öncelikle tıbbi manada garanti altına almaktadır. Çünkü her ülkenin sağlık standardı aynı olmadığı gibi ücretlendirmeler konusunda da çeşitlilikler mevcuttur. Herkesin eşit koşullarda alması gereken sağlık hizmeti böylelikle şarta bağlanmıştır.

Seyahatiniz süresince gerçekleşebilecek kaza, yaralanma, hastalanma durumunda gerekli olan sağlık kuruluşuna nakil, hastanede ya da yatarak tedavi, ilaç masrafı ya da diğer tedavi masrafları ödeyeceğiniz cüzi meblağ ile güvenceye alınmış olur.

Ayrıca Hırvatistan’da ya da Türkiye’de seyahat eden kişinin vefatı halinde de cenazenin nakli ve refakat edecek kişinin masrafları da güvenceye dahildir. Refakat durumu gerektiğinde hastalanma ya da yaralanma durumunda da geçerli olacaktır.

Online seyahat sağlık sigortanıza zorunlulukların dışında seyahat iptali, seyahatin yarıda kesilmesi, pasaport ya da bagajın kaybı ve zararı adına da ek teminatlar ekletebilirsiniz.

Hırvatistan tanımıyla hazırlanan Schengen seyahat sağlık sigortası olası acil durum halinde sizi koruyacak, bürokrasiye takılmadan sağlık durumunuza ya da diğer konularda seyahatinizi garanti altına alacaktır.

Zorunlu seyahat sağlık sigortanızı yaptırmadan önce Covid-19 teminatlı sigorta husussunda tam bilgi sahibi olmanızda yarar vardır. Karantina ve diğer tedavi süreçlerinizi de güvence altına almanız ek prosedür ile mümkündür.

Hırvatistan Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Hırvatistan Seyahat Sağlık Sigortası fiyatları seyahat edecek kişinin ülkede kalacağı süreye, sebebine ve tanımlatacağı ek teminatlara göre belirlenmektedir.

En uygun ücretli seyahat sağlık sigortası poliçelerini öğrenebilmek için vize danışmanınızla belirlediğiniz kriterleri acentenizle paylaşmanız yeterli olacaktır. Kişisel teminat tutarınız üzerinden otomatik hesaplanan ücret tarafınıza bildirilecektir.

Söz konusu aciliyet içeren durumlar göz önüne alındığında ödeyeceğiniz rakamlar her zaman cüzi kalacaktır.

Uzun süreli seyahat gerçekleştirecek olan kişiler için teminatların kapsamı daha da fazla önem arzetmektedir. Bu nedenle seyahat sebebinizi belirtmeniz önemlidir. Örneğin, Yurt Dışı Eğitim Sağlık Sigortası uzun vadede kişinin yaşam şartlarından dolayı artacak riskini güvence altına alacaktır. Bu nedenle eğitim alacak kişiler kendilerine ve gidecekleri ülkeye uygun olan Yurt Dışı Eğitim Sağlık Sigortası kapsamında tercihlerini kullanmaktadırlar.

Hırvatistan Seyahat Sağlık Sigortası fiyatları yukarıda belirttiğimiz nedenler odağında kişiye özel hesaplanacaktır. Vize uzmanınızla süreci değerlendirerek poliçenizi yaptırmanız daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Duyurular

Hırvatistan Konsolosluk Çalışma Saatleri

Hırvatistan Türkiye Konsoloslukları Pazartesi Cuma günleri 08.00 / 16.00 saatleri arasında çalışmaktadır. ...
2020-11-17 11:18:24

hırvatistan vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine

Hırvatistan Konsoloslukları Vize Bölümü mesai saatleri; Pazartesi Cuma 09.00 / 12.00 ...
2020-11-17 10:40:08

Yeşil pasaport sahibi TC vatandaşlarının dikkatine

TC yeşil pasaportu bulunan Hırvatistan vize başvuru sahipleri, 180 gün içinde 90 günü ihlal etmeme kaydıyla Hırvatistan'a vizesiz giriş yapa...
2020-11-17 10:30:49

Hırvatistan seyahatinde bulunacak olan Schengen

1 Ocak 2014 Hırvatistan Cumhuriyeti Schengen müktesebatınca geçerli Schengen vize sahibi kişiler kısa sürekli Hırvatistan konaklamarı için...
2020-11-17 10:29:52
Tüm Duyurular